کد خبر : 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶

معاون عمرانی استانداری بوشهر:

در موضوع معدن سنگ مرمریت بیرمی تابع قانون هستیم

یرمی از قله های سیمرغ کشور در دل خویش معادنی دارد اما قرار گرفتن این معادن بر روی منابع آبهای استراتژیک از یک سو و حفاظت از حیات جانوری و گیاهی منحصر به فرد شکل گرفته در محدوده منطقه حفاظت شده بیرمی، دلایلی است که دوستداران محیط زیست را واداشته تا معدندار را از توسعه معدن در این منطقه منصرف کنند.

مند: داستان فعال شدن معدن مرمریت و مقاومت فعالان مدنی دشتی در برابر این فعالیت، آوازه اش از مرزهای استان فراتر رفته و بسیاری از کیفیت آن مطلع شده اند.

معدندار می خواهد برابر مستنداتش کار را شروع کند و دوستداران محیط زیست نیز درخواست توقف کار تا بررسی مجدد مجوزها دارند.

بیرمی از قله های سیمرغ کشور در دل خویش معادنی دارد اما قرار گرفتن این معادن بر روی منابع آبهای استراتژیک از یک سو و حفاظت از حیات جانوری و گیاهی منحصر به فرد شکل گرفته در محدوده منطقه حفاظت شده بیرمی، دلایلی است که دوستداران محیط زیست را واداشته تا معدندار را از توسعه معدن در این منطقه منصرف کنند.

عمارت تاریخی شیرینه در نزدیکی معدن مرمریت این روز و شبها محلی است که دوستداران بیرمی دور هم جمع می شوند و بر تصمیم خود پایمردی می کنند.

دوستداران محیط زیست دشتی می گویند طبق مستندات قانونی معدندار نمی تواند ادامه کار دهد اما در استان مقامات ذی نفوذی از وی حمایت می کنند.

مهرداد ستوده از جمله مقاماتی است که در برخی از اظهار نظرهای اعضای پویش بیرمی از او به عنوان حامی معدندار یاد می شود.

معاون جوان امور عمرانی استاندار بوشهر که معتقد است بیشتر هجمه ها به دلیل بومی بودن او است و اگر در جایگاه ستوده فردی غیر بومی قرار داشت این حرف ها گفته نمی شد.

در فرصتی که برای هفته دولت، معاون عمرانی استاندار را ملاقات کردیم از وی در خصوص کم و کیف داستان بیرمی و بسته شدن خانه نجوم استان و سوء تفاهم و واقعیات این موضوع سوالاتی پرسیدیم.

گفتگوی مند با مهرداد ستوده را بخوانید.

بیرمی

برخی در دشتی تصورشان بر این است که معاون عمرانی از پیمانکار معدن مرمریت شیرینه حمایت می‌کند. در این خصوص شما چه توضیحی دارید؟

متاسفانه منشا این داستان این است که مدیریت بخشی از امور استان در دست بومی هاست. ما توقع داریم از نیروهای بومی حمایت شود اما متاسفانه بیشتر این هجمه‌ها عملا متوجه نیروهای بومی است. توقع مردم دشتی و فعالان محیط زیست توقع به حقی است و من به عنوان یک مسئول در این سیستم به آنها حق می دهم و باید صدای آنها را بشنوم.
مبنای ما قانون است و مطمئنا مبنای مردم و فعالان حقوق مردم نیز قانون است اما مشکل جایی شروع می شود که ما نمی‌توانیم با هم گفتگو کنیم، یعنی به جای گفتگو و شنیدن صحبت های همدیگر بر اساس تصورات خودمان به قضاوت می پردازیم.

این تصورات ممکن است منجر به یک تصمیم و نظر اشتباه شود و ما حتی بعد از شکل‌گیری این تصورات ذهنی، تلاش نمی‌کنیم، نگاه کنیم آنچه در ذهن ما شکل گرفته چقدر به حقیقت نزدیک است.

بیرمی

اول اینکه من معدنکار را یک بار و در یک جلسه عمومی دیده ام. دوم اینکه مجوز ایشان مربوط به اواخر دهه ۸۰ است و در یک روال معمول و قانونی این مجوز اخذ شده است.
تا اینجای کار که اصلاً من در جریان کار حضور نداشتم. من سال ۹۶ مشغول به کار شدم و همه چیز مربوط به پیش از زمان ماست. یعنی ما دخالتی در اخذ مجوز نداشتیم اما اکنون ما با یک مسئله مواجه هستیم. یک طرف سرمایه‌گذاری است که مجوز قانونی دارد و یک طرف نیز مردمی که آنها نیز بر اساس مستندات قانونی خواهان احقاق حقوق خود هستند.
اینجا مرجع تصمیم‌گیری ما نیستیم، ما نمی‌توانیم حق را به یک طرف این دعوی بدهیم. این کار به لحاظ قانونی از حوزه ما خارج است. من اجازه لغو مجوز قانونی فردی که در یک پروسه قانونی مجوز گرفته را ندارم از سویی نمی‌توانم منکر حقوق مردم شوم.

به نظرم راهکار این است که یک بار دیگر در مراجع صالحه، هم روند اخذ مجوز و هم مطالبات مردم طرح و قضاوت و تصمیم‌گیری شود. من و حتی مقام بالاتر از من هم نمی‌تواند مجوز معدن را لغو کند و اصولاً لغو مجوز دست ما نیست و ما حتی اگر هم بگوییم مجوز شما باطل است این حرف جایگاه قانونی ندارد، چون تصمیم گیر ما نیستیم.
اگر ما چنین حرفی بزنیم یا چنین کاری بکنیم حق معدن دار است که در مراجع قانونی پیگیری کند و اگر من خلاف روال قانونی کاری کرده باشم، دفاعی نخواهم داشت. بنابراین ما بدون حب و بغض و تعصب آمده‌ایم و روال پیگیری موضوع را به مرجع قانونی سپرده ایم و هر چه این مرجع تصمیم بگیرد حتی اگر خوشایندمان نباشد انجام خواهیم داد.
من از گروه ها و انجمن های غیردولتی دشتی دعوت کرده‌ام و حرف آنها را شنیده‌ام اما اگر به صحبت‌های مطرح شده جواب نمی دهم به این مفهوم نیست که از این صحبت‌ها اطلاع ندارم بلکه در مجموعه ما آنقدر کارهای متنوع وجود دارد و باید پیگیری شود که دیگر زمانی برای پیگیری حرف و ادعاهای تک تک افراد باقی نمی ماند.
وقتی به جای مطالبه‌گری افرادی تهمت‌هایی را متوجه ما می کنند، ما تشخیص داده ایم به جای اینکه وقت مردم را تلف کنیم از کنار این مباحثات بگذریم تا کارهای اساسی استان معطل نشود.
این که پیمانکار در حضور جمع می گوید من انفجار انجام نمی‌دهم، عمارت شیرینه را بازسازی می‌کنم، در حالی که از سیاست‌های کلان میراث واگذاری عمارت ها به بخش خصوصی است من از شما می‌پرسم آیا اگر این عمارت همینگونه رها شود آیا کسی هست که آن را بسازد؟ ممکن است برخی بگویند، بله، تا الان که ما متقاضی نداشته ایم.

همان گروه مطالبه‌گر حقوق محیط زیستی و میراث معنوی و فرهنگی  متعهد شدند که این کار را انجام بدهند. اگر تا کنون توجهی نشده اما الان اینها مصرند که انجام دهند؟

الان راهکار قانونی این است که کمیته تعامل محیط زیست و وزارت صنعت معدن تجارت در این خصوص تصمیم بگیرد که در حال حاضر اعضای این کمیته ها آمده اند و این ماجرا را از نزدیک دیده اند.
هم نمایندگان سازمان محیط زیست و هم نمایندگان صنعت، معدن و تجارت از نزدیک معدن را دیده اند و گزارش آن را اخذ کرده اند. الان ما منتظریم خروجی این موضوع هستیم و منتظریم تصمیم کمیته تعامل چه خواهد شد.

بیرمی
خروجی آن در شورای عالی معادن استان با ریاست استاندار بررسی و دستگاه‌های ذیربط گزارش‌ها را می‌دهند و تصمیم گیری نهایی می‌شود.
الان هیچ تصمیمی گرفته نشده است که مجوز لغو شود یا پیمانکار تا همیشه ادامه دهد. من اعلام می‌کنم مبنای ما قانون است و مطمئن باشید نظر مردم برای ما بسیار اهمیت دارد ما خودمان را خادم این مردم می دانیم. مگر می‌شود یک خادم برخلاف منافع مردمش کاری کند ولی فردی هم نیستم که با جنجال و تهمت مسیرم را عوض کنم. در نهایت من تصمیمی را می گیرم که از لحاظ قانونی درست باشد.

در همین زمان که دوستان حامی محیط زیست معتقدند در قضیه معدن مرمریت شما موثر هستید، درب خانه نجوم استان قفل زده می شود و  این مفروضات ذهنی گروه های دوستدار محیط زیست در دشتی را مستحکم تر می‌کند. چرا تلاش نمی‌کنید با این افراد گفتگو کنید؟

خانه نجوم چه ربطی به معدن شیرینه دارد؟ خانه نجوم در بوشهر است و معدن شیرینه در دشتی؛ اینها چه ربطی با هم دارند؟

یکی از لیدرهای موثر پویش بیرمی بنیانگذار خانه نجوم استان است.

کیست؟

آقای باغبانی

والله من این آقای باغبانی را یک بار هم ایشان را ندیده ام. من چه مخالفتی با آقای باغبانی دارم. بحث ما این است، بگذارید در مورد خانه نجوم استان توضیح بدهم.
در سفری که آقای مونسان به بوشهر داشتند، گفتند ما عمارتهای تاریخی که مربوط به دولت است و با بودجه دولت ترمیم می‌شود فقط به این منظور واگذار می‌کنیم که استفاده شود، یا اداره خودمان آنجا مستقر شود یا اینکه به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌کنیم که بتواند جریان زندگی را در این عمارت ها زنده نگه دارد. ایشان تاکید داشت شب هم چراغ این عمارت ها روشن بماند.
خود میراث فرهنگی به من مراجعه کرده است که معاونت میراث در ساختمان گلشن که ساختمانی مخروبه است، مستقر است و می‌خواهیم عمارت گلشن را تخلیه نماییم که هم آسیب نبیند و هم اینکه مرمت کنیم، برای همین می خواهیم به عمارت مبارکی بیاییم ولی انجمن نجوم دو اتاق بزرگ آنجا را گرفته و اجازه کار به ما نمی‌دهند.
من گفتم که آیا نجوم در بحث فعالیت‌های سازمان‌های مرتبط با سازمان میراث مرتبط است؟ گفتند، نه؛ به لحاظ اینکه اگر ما سمنی داشته باشیم که ثبت رسمی باشد و فعالیت های آن مرتبط باشد، ما این اجازه را داریم که به آنها جا بدهیم.
اگر این سمن می خواست ساختمان در اختیار آنها قرار بگیرد باید به ما مراجعه می‌کرد و درخواست ملاقات می‌داد و می‌گفت: تکلیف ما چیست؟ درب دفتر ما به روی تمام مردم باز است. اینها که جای خود دارند و افتخار ما این است که در این دولت در استان تعداد سمن ها را بیست، سی برابر کرده‌ایم تا من با آنها توضیح می دادم که ما مشکل قانونی داریم و از لحاظ قانونی شما بدون قرارداد، بدون اینکه کارتان مرتبط باشد، بدون رضایت اداره کل میراث در آن ساختمان هستی. هر چند شنیده ام در شورای فرهنگ عمومی تصویب شده است جا به آنها بدهیم اما فرهنگ عمومی جایگاه قانونی اش این است که بگوید به این کار فرهنگی کمک بکنید و هیچ وقت شورای فرهنگ عمومی نمی تواند و نمی‌گوید که شما غیر قانونی و بدون قرارداد و مجوز بروید در اداره‌ای بنشینید.
خب اینها مراجعه نکردند و رفتند و شانتاژ کردند و موضوع را ربط دادند به معدن شیرینه و گفتند که ما با پیمانکار معدن شیرینه زد و بند کردیم و با این کار تلافی کردیم.
اگر من در مدیریت استان دنبال تلافی باشم که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. جایگاه ما جایگاه پدری است. جایگاه ما نه فرد من و اگر کاری قانونی باشد من انجامش می دهم و پایش هم می ایستم و نمی ترسم ولی اگر باب گفتگو  و تعامل و منطق باز شود ما حرف‌هایشان را می‌شنویم و برایشان جا هم پیدا می‌کنیم. چه بسا ما برای خانه مطبوعات و خانه احزاب که مربوط به حوزه ما هم نبوده است جا پیدا کردیم ولی اینکه با تهمت زدن به افراد و در گروه های مجازی ما بخواهیم نظرمان را غالب کنیم به یک مدیر، شما هم نمی پسندی کما اینکه خیلی از فعالین حوزه نجوم به من گفتند ما این گروه را قبول نداریم. چون به من مربوط نیست. ولی این ادعا اصلاً توهمی بیشتر نیست.

پس موضع نهایی شما به عنوان معاون استاندار نسبت به معدن شیرینه این است که شما تابع تصمیم کمیته تعامل و شورای عالی معادن هستید؟

قطعا می پذیریم. ما هر حرکتی که می کنیم تابع قانون است. ما خانواده و زندگی خود را رها کرده ایم و در این پست شبانه روز وقت می گذاریم به قصد اینکه کاری‌ کنیم برای استان و البته افتخار است برای من خدمت به هم استانی ها و تلاشم این است که مردم راضی باشند از ما؛ اگر قرار است مردم از من راضی نباشند ارزشی برای من ندارد این جایگاه. حتماً ما تابع قانون هستیم و قانون مشخص کرده مسیر ما را.

بیرمی

آقای ستوده برای موضوع مطرح شده، بخشی از افکار عمومی در شهرستان دشتی به این نتیجه رسیدند که داستان بیرمی و انجمن نجوم به هم ربط دارد وگرنه میراث اگر قصد جابجایی داشت و ساختمان و این دو اتاق را می خواست خیلی پیشتر می توانست این ساختمان را بگیرد، سفر مونسان به استان بوشهر اسفند ماه پارسال بوده است. خودم هم برداشتم این است که خیلی بی ارتباط نیست این دو موضوع. من فکر می‌کنم باید با مردم شهرستان حرف بزنید.

اول این موضوع را به کل مردم دشتی تعمیم ندهید. مردم دشتی در ادب و فرهنگ سرآمد هستند. اینها گروهی هستند که البته این گروه نیز برای ما قابل احترام است.

من عرض کردم بخشی از مردم دشتی…

این نظر شخصی شماست. من قبول دارم میراث فرهنگی کم کاری کرده اما میراث فرهنگی خودش در خصوص خانه نجوم اطلاعیه داده است. شما حتماً این اطلاعیه را دیده اید.

بله دیده ام

میراث فرهنگی اطلاعیه داده است و از نظر قانونی نظر سازمان خود را اعلام کرده. قبول دارم که اگر واقعاً این ساختمان را می‌خواست باید از ساختمانش مواظبت می‌کرد و نباید می‌ گذاشت، سازمانی بیاید و دفتری افتتاح کند که اکنون تعطیل کردن آن تبعات اجتماعی داشته باشد. کما اینکه امروز این اتفاق افتاده است که باعث ناراحتی این دوستان شده ولی واقعیتش این است کاری که انجام شده – بستن دفتر انجمن نجوم در ساختمان مبارکی- کاری غیر قانونی نیست. شما به من اثبات کن کاری غیر قانونی است؛ اینکه میراث فرهنگی ساختمانش را می‌خواهد کاملا خواستی مبتنی بر قانون است.

پویش بیرمی

برخی از کارها شکل قانونی دارد اما نظر مدیر در آن موثر است.

شما به دوستانی که صدای مرا می‌شنوند و این گفتگو را می خوانند، قطعا بگویید من دیشب – ۱۹ مرداد ماه- متوجه شدم که فردی از دشتی کلیپ صوتی داده است و راجع به من حرف زده است و دوستان گفتند این همان کسی است که در نجوم فعال است و گرنه تا دیشب ایشان را نمی شناختم.

نفرمودید که برای گفتگو با مردم شهرستان دشتی چه کار می‌کنید؟
من در خدمت مردم شهرستان دشتی و هر فرد یا گروهی از شهرستان هستم. اگر کسی اراده کند، من در دفترم در خدمت‌شان هستم. تشریف بیاورند، صحبت می‌کنیم و محدودیت خاصی هم ندارد.

ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.